CZYM JEST AJURWEDA?
Ajurweda (ayurveda, ayur-życie, veda- wiedza) w dosłownym tłumaczeniu jest nauką o życiu. Jest to jeden z najstarszych systemów medycznych świata pochodzący z Indii i tam do dziś praktykowany. Jej pierwsze zapisy liczą około 5000 lat, a obdarzony przydomkiem „ojca medycyny” Hipokrates stosował jej zasady w leczeniu ludzi i budował m.in. na jej podstawie swoje późniejsze idee.
Ajurweda jest prawdziwie holistyczną medycyną, co oznacza, że podejście do leczenia człowieka jest całościowe, a podczas terapii brane są pod uwagę wszystkie aspekty życia – fizyczne i psychiczne – umysł, zmysły, ciało, dusza. Nie jest to anachroniczna medycyna ludowa, czy znachorstwo, to pełnoprawna nauka posiadająca własne, kompletne metody leczenia i eksperymentowania. Opiera się na obserwacji istot żywych oraz środowiska i badaniu wzajemnego ich wpływu na siebie.
Celem ajurwedy jest zachowanie zdrowia osób zdrowych i leczenie osób chorych, zatem oferuje ona całą gamę niezwykle skutecznych zabiegów terapeutycznych, receptur ziołowych oraz porad żywieniowych. W skład zabiegów wchodzą m.in.
- terapie oczyszczające organizm z toksyn,
- dietoterapia,
- masaże,
- moksoterapia,
- terapie odmładzające ziołami (rasajana),
- ćwiczenia fizyczne jak joga asany,
Wiedza zawarta w pismach wedyjskich mówi o kompletnej metodologii właściwego sposobu na życie, który pozwala zachować witalność, kreatywność, bystry umysł, dużo siły i energii na co dzień, a także utrzymać narządy wewnętrzne i umysł w całkowitej równowadze, co zapobiega wszelkim chorobom. Dzięki tej pięknej nauce mamy możliwość nie tylko zachować wspaniałe zdrowie, ale także powrócić do korzeni, gdzie to natura była podstawą wszelkich zdarzeń.

W Ajurwedzie, co niezwykle istotne, nie funkcjonuje pojęcie witamin, hormonów, czy też enzymów. Terminologia jest zupełnie inna, lecz odnosi się do tych samych mechanizmów i procesów organizmu, które w XX wieku lub wcześniej zostały nazwane nieco inaczej. W terapii ajurwedyjskiej ważne jest absolutnie wszystko, co dotyczy człowieka – pacjenta: miejsce zamieszkania, rodzaj pracy, dieta, stan cywilny, relacje w rodzinie itd. Dlatego już podczas konsultacji ajurwedyjskiej bardzo często można poznać przyczynę danej choroby, co pozwala na jej wyleczenie i całkowite wyzdrowienie.
Medycyna ajurwedyjska jest zatem czymś więcej niż tylko systemem medycznym. To sposób na życie. Zatem spotkanie się z tą niezwykłą nauką i wdrożenie jej zasad w życiu codziennym daje niemal stuprocentową pewność odzyskania równowagi i fizycznej i emocjonalnej.
OSIEM CZŁONÓW AJURWEDY, CZYLI ASZTANGA AJURWEDA
Zgodnie z definicją twórców zapisów o Ajurwedzie, Ćaraki i Suśruty (chirurgia), ajurweda składa się z ośmiu działów:

1. Interna (Kayacikitsa)
Główny dział ajurwedy zajmujący się chorobami wewnętrznymi i wszystkich aspektów naszej natury.
2. Chirurgia (Śalyacikitsa)
Ajurweda posiada całkowicie kompletny dział chirurgii, bowiem ta dziedzina to nie wymysł nowoczesności, a starożytnych nauk medycznych Indii i Egiptu. To właśnie w pismach ajurwedyjskich są zapisy o pierwszych narzędziach chirurgicznych
3. Śalakja tantra (Śalakyatantra)
– czyli współczesna laryngologia
Dział medycyny ajurwedyjskiej zajmujący się chorobami oczu, głowy i gardła.
4. Pediatria (Kaumarabhrtyam)
Bardzo istotny dział ajurwedy zajmujący się nie tylko dzieckiem, ale także matką w okresie przed ciążą, w czasie ciąży oraz w okresie połogu. Zdrowie dziecka to klucz do zdrowia społeczeństwa, zatem w Ajurwedzie kobieta-matka na kluczowe znaczenie, bo to ona wydaje na świat potomstwo.
5. Toksykologia (Agadatantra)
Ta część ajurwedy zajmuje się toksynami pochodzącymi ze świata zewnętrznego i ich wpływem na ludzki organizm. Zajmuje się również substancjami, które w niewielkich dawkach są lecznicze, mimo, że są uznane za trucizny.
6. Psychologia (Bhutavidya)
Ten dział zajmuje się chorobami umysłu. Ajurweda jednak zaleca podejście całościowe i terapie zawsze obejmują całe ciało i to subtelne i to fizyczne.
7. Nauka o odmładzaniu (Rasayana)
Szereg różnych wskazówek i terapii odmładzających ma na celu zachowanie zdrowia osób zdrowych i niedopuszczenie do choroby.
8. Nauka o afrodyzjakach (Vajikarana)
Dział ten jest równie bardzo istotny. To element związany ze wzmocnieniem energii seksualnej i sprawności, niezbędnych do tego, by wieść dobre życie.
Literatura;
Źródło: Dawid Frawley, Subhash Ranade – „Ajurweda Medycyną Natury”

O SAMANIE
CENTRUM terapeutyczno-szkoleniowe SAMANA to miejsce, w którym skupiamy się na podejściu całkowitym do zdrowia człowieka. Zadbamy o Twoją dietę, wesprzemy mentalnie i duchowo.
GODZINY OTWARCIA
od poniedziałku do środy
od 9:00 do 19:00,
soboty
po uprzednim umówieniu 🙂
KONTAKT
Centrum terapeutyczno-szkoleniowe
SAMANA
Ul. Brzozowa 10, Czarny Bór
tel. 530 211 160
mail. kontakt@samanaterapie.pl